Zbawienne właściwości masażu

Zbawienne właściwości masażu

Zbawienne właściwości masażu

Masaż – lekarstwo czy sposób na chwilę relaksu?

Zabieganie, pośpiech i stres powodują, że czujemy się przemęczeni, bez chęci do życia. Dlatego coraz częściej szukamy nowego sposobu na chwilę relaksu i odprężenia. Masaż to jeden z najlepszych sposobów na wyciszenie się, odreagowanie stresującego dnia, czy też po prostu sposób na spędzenie wolnego czasu i wprowadzenia ciała w stan przyjemnego odprężenia i wyciszenia.

Masaż jako lekarstwo

Masaż to nie tylko psychiczna, ale przede wszystkim fizyczna relaksacja, która bezpośrednio sprzyja poprawie samopoczucia. Pomaga również przy chorobach obwodowych naczyń krwionośnych, niewydolności serca, stanach obniżonego ciśnienia krwi, zespołach żylakowych oraz wielu innych dolegliwościach za sprawą poprawy krążenia krwi w organizmie. Co więcej, masowanie usprawnia pracę serca a także przyspiesza tempo przemiany materii i transport środków odżywczych w organizmie.  Dzięki masażowi, skóra staje się bardziej odżywiona, gładka, sprężysta i elastyczna. Masaże, są również polecane po wypadkach i urazach mięśniowych,ponieważ pozwalają na szybsze powrócenie do pełni sprawności i są wykorzystywane podczas rehabilitacji. Masaże działają także antydepresyjnie. Poprzez stymulację wytwarzania endorfin w ciele, zmniejsza uczucie niepokoju i apatii, poprawia jakość snu i usuwa objawy zmęczenia.

Sport a masaż

Profesjonalni sportowcy nie wyobrażają sobie życia bez masażysty.

Dobry masaż zmniejsza ból, zwiększa wydolność mięśni, poprawia ich kurczliwość, łagodzi skurcze i napięcia mięśniowe. Ponieważ ciało oraz umysł stanowią jeden organizm, bodziec zastosowany w jednej części ciała wpływa na funkcjonowanie organów w innych miejscach. Możemy to zaobserwować na przykładzie relaksacyjnego masażu kręgosłupa, który pomaga zniwelować ból kończyn dolnych. Po intensywnym wysiłku fizycznym masowanie przeciążonych mięśni pomaga w ich szybszej regeneracji a uczucie zmęczenia jest zdecydowanie redukowane. Co więcej, masaż zmniejsza ryzyko kontuzji poprzez pobudzanie tzw. proprioceptorów (receptorów czucia głębokiego).
Dzięki temu, wzmacniane są ścięgna oraz więzadła a stawy zachowują swoją elastyczność, wytrzymałość i prawidłową ruchomość.

Skąd pomysł na masaż?

Pierwsze wzmianki o masażu pochodzą już ze starożytnych Indii i Chin, gdzie był on uzupełnieniem obrzędów religijnych, a z czasem, częścią medycyny ludowej.
Na przestrzeni wieków, kiedy ludzie lepiej poznali fizjonomię naszego ciała, masaż został dopracowany niemalże do perfekcji. Zależnie od tego, czy chcemy się wyciszyć i zrelaksować czy ukoić bolące plecy możemy wybrać konkretny masaż dla siebie. Ważne żeby skorzystać z porady specjalisty, który doradzi nam czy będziemy ugniatani, głaskani, rozcierani czy też oklepywani  i dobierze odpowiedni typ masażu do naszych potrzeb.

Podsumowując, masaż to źródło pozytywnej energii, przyjemności a także świetne lekarstwo na wiele dolegliwości, z którego ludzie korzystają już od tysięcy lat. Oprócz aspektu zdrowotnego ma również właściwości relaksacyjne i odprężające, które są idealną receptą na dzisiejszy zabiegany i męczący tryb życia.


ABOUT AUTHOR

Famatech